Kaliteli Twitch Yayını Yapmak İçin OBS Ayarları

Karcael tarafından tarihinde yayınlandı

Kaliteli-Twitch-Yayını-Yapmak-İçin-OBS-Ayarları

Merhaba, bana OBS ayarları hakkında oldukça fazla soru soruyorsunuz. Ben de sıkça sorulan “OBS ayarları nasıl olmalı?“, “Yayınlarını nasıl yapıyorsun?“, “Yayınların neden bu kadar kaliteli?” ve “OBS ayarları nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtını vermek için, canlı yayınlarınızın kalitesini artırabilmeniz için veya ilk defa canlı yayın açabilmeniz için nelere ihtiyacınız olduğunu ve neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Bu makale serisinin devamını da yazıp, her bir adımı anlatarak, kaliteli, sıkıntısız ve rahat yayın yapabilmeniz için size yardımcı olmayı düşünüyorum.

Öncelikle söylemem gerekiyor; Canlı yayınlarınızın kaliteli olabilmesi için sürekli bir çaba içerisinde olmanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

İlk başta OBS ayarları ve bildirimlerin ekranda çıkması konusuna odaklanmalıyız. Sonuçta bir canlı yayını daha kaliteli yapabilmek için öncelikle canlı yayını yapabiliyor olmamız gerekmektedir.

Sahip Olduğumuz İnternet Kalitesine Göz Atalım

İnternet kalitesi, yani internetinizin hızı ve kotası, canlı yayınlarınızı daha kaliteli yapabilmeniz için en önemli noktalardan birisidir. İnternetiniz ne kadar hızlı ise yapabileceğiniz canlı yayının çözünürlük kalitesi de o kadar yüksek olur.

İnternet hızı ve Twitch çözünürlüğü için bir çizelge hazırladım. Bu çizelge sayesinde, hangi internet hızı ile hangi kalitede yayın yapabileceğiniz kolayca anlayabilirsiniz.

Size en uygun kaliteyi kolayca anlamak için yapmanız gerekenler şu şekilde; Size önerdiğim internet hız testi, yani speedtest sitesine girin ve bir hız testi gerçekleştirin. Ardandan internetinize en uygun çözünürlüğü, aşağıdaki tablodan seçin.

Unutmayın; Yaptığınız hız testinde indirme, yani download hızı değil, yükleme, yani upload hızı önemlidir.

Aşağıda bulunan “kbps” ibaresi, saniye başına kilobayt anlamına gelmektedir. Yani örneğin 1080p – 60 FPS yayın yapabilmek için yazan “4500 – 6000 kbps” için hız testi sonucunda “4,5 Mbps ila 6 Mbps” arası bir yükleme hızına sahip olmanız gerekmektedir.

Mbps” ibaresi ise saniye başına megabayt olarak tanımlanmaktadır.

Twitch’te Çözünürlüğe Uygun Bant Genişlikleri

ÇözünürlükBant Genişliği
1080p – 60 FPS4500 – 6000 kbps
1080p – 30 FPS3500 – 5000 kbps
720p – 60 FPS3500 – 5000 kbps
720p – 30 FPS2500 – 4000 kbps
480p – 60 FPS ve 30 FPS1500 – 3000 kbps

obs-ayarları-2

Pekala, internet hızımızı test ettik ve yapabileceğimiz canlı yayın kalitesini belirledik. Sırada internet kota veya AKK sınırımızı öğrenmek var. AKK, yani Adil Kullanım Kotası veya Adil Kullanım Noktası (AKN), internetinizin sınırsız olduğu durumlarda, eğer özel bir AKK’siz paket satın almadıysanız, sahip olduğunuz inetrnetin sınırını belirleyen ve bu sınır aşıldığı durumda indirme ve yükleme hızınızı düşüren bir uygulamadır.

Peki AKK Neden Önemli?

Şöyle düşünün; “2500 – 4000 Kbps” arasında en iyi verimi alabileceğiniz çözünürlük olan “720p – 30 FPS” yayın yapmayı seçtiniz ve ayarlarınızı ona göre yaptınız.

Fakat bu AKK aşıldığında, internet hızınız düşeceğinden, 720p – 30 FPS için gerekli bant genişliği aralığına sahip olamayacaksınız. Dolayısı ile bu çözünürlükte yayın yapamayacaksınız.

Yani AKK durumunuzu, servis sağlayıcınız ile yani, SuperOnline, TTNET ve Türk Telekom gibi size interneti sağlayan marka ile görüşmeniz ve öğrenmeniz gerekmektedir.

Ben neredeyse her gün yayın yapıyorum. Kendi kişisel kullanımım ve 720p canlı yayın yaptığım durumda, aylık yükleme kullanımım 80 GB civarı çıkmaktadır.

OBS Ayarları Nasıl Yapılır?

Canlı yayın yapmak için birçok program mevcut. OBS Studio, Xsplit ve yeni çıkan StreamLabs OBS bunların arasında en iyiler olarak görülmektedir. Öncelikle söylemek gerekiyor ki Xsplit programı, bildiğim kadarıyla ücretli, StreamLabs OBS ise henüz yeni bir yazılım.

Fakat yıllardır kullanılan ve en sağlam program olarak görülen OBS Studio bu iş için en uygun yazılım. Dikkat ettiyseniz OBS Classic değil, OBS Studio diyorum. Çünkü OBS Studio, OBS Classic yazılımına göre çok daha profesyonel, rahat ve sağlam bir yazılım.

Öncelikle programı indirelim: Bu yazıya tıklayarak, yazılımı indirebilirsiniz. (OBS Studio 64 Bit – 106 MB)

Programı indirdik ve kurma aşamasına geldik; Bu durumda Windows’un veya kullandığınız işletim sisteminin kurulu olduğu disk bölümünü değil de boşta olan ve ayrılmış disk bölümüne kurmanızı tavsiye ederim.

Bu durum, yazılımı daha rahat kullanmanızı sağlayacaktır. Kurulumunun ardından yeni gelen bir özellik sayesinde “Beta” olarak, yani test sürecinde bulunan, “Otomatik ayarlama” seçeneği çıkacaktır.

Bu seçeneği olumlu cevaplamadan, yani kullanmadan, yazılımın kendisine geçmemiz gerekiyor.

Öncelikle yayın ayarlarını yapalım, sonrasında programı aktif kullanmaya geçeriz. Bu noktadan sonrası, OBS Studio yayın ayarları kapsamına girmektedir. Bu aşamaları en iyi şekilde maddeler ile anlatabileceğimi düşünüyorum.

Söylemem gerekiyor ki; Aşağıdaki ayarları, 720p – 30 FPS yayın için yapacağım fakat mantığını da anlatacağım. Ayrıca farklı çözünürlükler için de yapmanız gereken farklı ayarlardan bahsedeceğim.

obs-ayarları-1

Adım Adım Twitch İçin OBS Ayarları Yapmak:

 1. Sağ kısımda bulunan “Ayarlar” butonuna tıklayın.
 2. Ayarlar sekmesi açıldığında, sol tarafta görünen sekmeleri teker teker ayarlayacağız. Dolayısı ile “Genel” sekmesini açıyoruz.
 3. “Genel” kısmının içerisinde de bir “Genel” sekmesi var. Bu sekme içerisinde Türkçe dil ve Dark teması seçilecek. Dikkat çekmemesi için siyah tema en sağlıklısı. Ayrıca “Başlangıçta güncellemeleri otomatik olarak denetle.” seçeneği de aktif, yani tikli olacak.
 4. Çıkış sekmesi altında “Yayını başlatırken onay iletişim kutusunu göster.” seçeneği işaretli olacak. Bu işaret, yanlışlıkla yayın açmanızın önüne geçecek.
 5. Sol taraftan “Yayın” kısmına geçelim. Bu kısımda “Yayın Türü: Yayın Servisleri” olarak işaretlenmeli. Servis ise Twitch olarak seçilmelidir. Sunucu, Türkiye konumunda “EU: Frankfurt, DE” veya “EU: Warsaw, Poland” olarak seçilmelidir. Bu sunucular, Türkiye’ye en yakın ve en hızlı sunuculardır. Türkiye’ye ayrıca bu sunucuları, Twitch önermektedir.
 6. Yayın Anahtarı kısmına, Twitch kanalınızın yayın anahtarını girmeniz gerekmekte. Bu yazıya tıklayarak, yayın anahtarınızı alabilirsiniz. Yazıya tıkladığınızda ve Twitch hesabınıza girdiğinizde, karşınıza bir panel çıkacak. Bu panel içerisinde sol tarafta bulunan “Ayarlar > Kanal” sekmsine tıklayın. Çıkan sayfa içerisinde aşağıya indiğinizde “Akış anahtarı” seçeneği çıkacak. Oraya tıklayın ve aldığınız yayın anahtarını, direkt olarak OBS Studio içerisindeki “Yayın Anahtarı” kutusuna yapıştırın.
 7. Sırada sol tarafta bulunan “Çıkış” kısmı var. Bu kısımda “Çıkış Modu: Genişmiş” olacak. Gelişmiş seçeneğini yaptığımız kutunun hemen altında bulunan “Yayın” sekmesini açacağız. Burada “Ses Parçası: 1” olarak işaretlenecek. “Kodlayıcı: x264” ve “Yayın hizmetlerini kodlayıcı ayarlarına zorla” seçenekleri seçilecek. Ardından “Çıkışı Yeniden Boyutlandır: 1280×720” seçilecek. Bu seçenekte yayını yapmak istediğiniz çözünürlüğü seçmeniz gerekiyor.
 8. Oran Kontrolü: CBR” ve “Bit Hızı: 3000” olacak. Bit hızı da yukarıdaki tabloda bulunan çözünürlük ve bant genişliği kurallarına göre seçilmelidir. Bit hızını da ayarladıktan sonra, “Çıkış” kısmı adına başka bir şey yapmamız gerekmiyor.
 9. “Ses” kısmında “Örnekleme Sıklığı: 44.1 khz” ve “Kanalla: Stereo” olarak seçilmelidir. “Mikrofon ve Yardımcı Ses” sekmesinde ise mikrofonumuzu seçmemiz, ses ayarları için yeterlidir.
 10. Son olarak “Video” kısmına geçelim. “Temel (Tuval) Çözünürlüğü: 1920×1080” olmalıdır. Eğer monitörünüz veya bilgisayarınız 1920×1080 olarak çalışmıyor ise çok büyük ihtimalle 1366×768 çözünürlüğü görülecektir. Bu durumda maksimum 1080, minimum 768 seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
 11. Çıkış (Boyutlandırılmış) Çözünürlüğü: 1280×720” seçeneği seçilmeli. Bu seçenek, yayını yapmak istediğiniz ve “Çıkış” kısmında seçtiğiniz çözünürlük ile aynı olmalıdır.
 12. Ortak FPS Değeri: 30 FPS” olması gayet yeterlidir.

Oldukça uzun bir yazı ile size, OBS Studio ayarları yapmak ve yayın yapmak için gereken şeyler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer beğenirseniz ve desteklerseniz bu makale serisinin devamını yazacağım.

Gelecek yazımın konusu sahneleri, görselleri ve bildirimleri ayarlamak olacak. Sizlere destek vermek beni olukça mutlu ediyor.

Ayrıca bu görselleri ayarlamak için grafik tasarım hizmetimden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca yorum kısmına, Twitch’te canlı yayın yapmak ve OBS ayarları ile ilgili merak ettiğiniz şeyleri sorabilirsiniz. Gelecek yazıda görüşmek üzere, iyi yayınlar!


23 yorum

Yakup · 17 Mayıs 2018 11:18 tarihinde

Çok güzel bi yazı olmuş ayarları yaptım ama sahne ayarlarıyla ilgilide bi yazı bekliyorum devamı ne zaman gelcek ?

Ebraham · 20 Eylül 2018 13:15 tarihinde

İnsanın işini severek yapması kadar güzel bir şey yoktur. Çok açıklayıcı net bir yazı ve sıcak bir anlatım. Tebrikler

  Kağan ARCAEL · 3 Aralık 2018 13:58 tarihinde

  Bu güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Bu güzel sözler, zaten severek yaptığım bu iş/hobi karışımı uğraşımda beni daha da teşvik ediyor. İyi yayınlar! 🙂

Engin · 3 Aralık 2018 13:45 tarihinde

Sayende yayınlarım da ki donma sıkıntısını çözdüm teşekkürler süpersin

Tuğrul · 3 Aralık 2018 13:46 tarihinde

Çok ayrıntılı yazmışsın ya ama youtube videolarında ki gibi sadece şunu bunu yap değilde öğreterek anlatman iyi olmuş. Teşekkür ederim devamını bekliyorum.

Can · 3 Aralık 2018 13:47 tarihinde

Gerçekten çok işime yaradı. Sahne ve bildirim sistemi yazısı ne zaman gelcek?

Yusuf · 3 Aralık 2018 13:49 tarihinde

Çok uzun ama çokda faydalı teşekkür ederimmm

Cem Koyuncu · 3 Aralık 2018 13:55 tarihinde

Bu kadar ayrıntılı başka site görmedim tebrik ederim dostum.

  Hakkı · 3 Aralık 2018 14:04 tarihinde

  Ben çok aradım ayrıntılı sadece yaptıran değil, anlatan biri olsun diye ve sonunda bu yazıyı buldum. Büyük sıkıntı yaşayanlara atıyorum.

  Çok güzel bi yazı çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

   Kağan ARCAEL · 3 Aralık 2018 14:05 tarihinde

   Güzel sözleriniz için ben çok teşekkür ederim. İyi yayınlar!

Gökhan Balcı · 3 Aralık 2018 13:56 tarihinde

Ellerine sağlık abi yayınlarını takip ediyorum

Mustafa · 20 Aralık 2018 17:40 tarihinde

Güzel bir yazı olmuş.

cialis · 31 Mart 2019 18:21 tarihinde

This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
Many thanks!

society · 14 Nisan 2019 00:31 tarihinde

merhabalar. yaklaşık 4 megabit bir upload hızım var. streamlabs obs ile yayın yapmaya calısıyorum. fakat oyunları açtığımda fps droplar yaşıyorum. sistemim bahsi geçen oyunu açmak için -rocket league örn- haylice yeterli. bitrate’i 2000 1280 720 çözünürlük olarak ayarladım. ortak fps değerini 60 ve 30 olarak ikişer defa denedim. ancak hiçbir şekilde gelişme yaşamadım. bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum. teşekkür ederim.

  Karcael · 29 Nisan 2019 21:25 tarihinde

  Merhaba, eğer yeterince iyi bir bilgisayarınız olduğuna eminseniz oyunun kare hızını kontrol edin. Bu durumu şu şekilde örneklendirebilirim;

  Oyun, 60 FPS oynatılmalı ve OBS de 60 FPS oynatılmalı. Fakat siz eğer oyunu 60 FPS yerine, örneğin 100 FPS’de oynatıyorsanız, OBS arka planda çalıştığından dolayı, önceliği oyuna verecektir ve OBS, yeterince FPS çizemeyecektir. Çok iyi anlatamamış olabilirim, kafamda anlatımı yerleştiremedim fakat ne yapmanız gerektiğini anlatabilirim;

  Örnek verdiğiniz oyun, Rocket League üzerinden gidelim; Rocket League 100 FPS çiziyor ise bu FPS değerini 60’a sabitlemenizi ve tekrar denemenizi öneririm. Sorun çok büyük ihtimalle çözülecektir.

  Yardımsever · 19 Mayıs 2019 14:53 tarihinde

  Windows 10 kullanıyor isen , Başlat’a Game Mod / Oyun Modu yazarak açılan ekranda seçenek “Açık” ise Kapalı tutmanı öneririm buda büyük ölçüde fps dropları kaldırabilir.

Cağatay · 28 Ekim 2019 04:05 tarihinde

[Twitch profil bağlantısı silindi.] Selamlar belki bakan olur diye birakayim buraya, yeni yeni yayinlara basladim 🙂

Emin · 29 Kasım 2019 20:37 tarihinde

tek kalite olarak yayinlar aciliyor bunu nasil coklu kalite yapicagim?

  Karcael · 3 Aralık 2019 15:34 tarihinde

  Bu sorunun çözümü, sürekli ve düzenli yayın açmaktır. Twitch, her bir yayına farklı çözünürlük seçenekleri eklemek için sunucusundan oldukça güç harcıyor. Bu durumda sizin, düzenli yayın yaparak, kendi tabirim ile Twitch’in gözüne girmeniz gerekiyor ki sistem, size bu sunucu gücünü ayırsın.

  Bir anlamda sizin, sunucunun daha fazla güç harcamaya değer bir yayıncı olduğunuzu anlaması gerekiyor. Bunun için ise tek çözüm düzenli ve sürekli, uzun süreli yayınlar yaparak ve hatta Twtich İştirak anlaşması imzalayarak, Twitch’in gözüne girmeniz.

Colizzy · 3 Aralık 2019 15:39 tarihinde

Sayenizde yayınlarım çok kaliteli hale geldi. Geeeeerçekten teşekkürler süpersin!

Billige Fodboldtrøjer · 5 Ocak 2020 10:25 tarihinde

Genellikle bloglarda yazı okumam, ancak bunu söylemek istiyorum;

Yazım kaliteniz ve bunu yapmak için harcadığınız emek beni çok şaşırttı!

Teşekkürler, çok güzel bir makale.

Billige Fodboldtrøjer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × five =